Oddział ginekologiczno-położniczy w Ustce ma nowego ordynatora. Adama Ciemińskiego zastąpił Janusz Antypiuk, dotychczasowy zastępca. Teraz nowy szef buduje zespół. Wszystko po to, aby pacjentki czuły się jak najbardziej komfortowo. – Naszym priorytetem jest polepszenie świadczonych usług na oddziale oraz wzrost zadowolenia przebywających na nim pacjentek.
Oddział ginekologiczno-położniczy z nowym ordynatorem
– Chcemy stworzyć ciepły i przyjazny klimat, aby zachęcić mieszkanki regionu do wyboru naszego szpitala. – informuje Alicja Rojek, rzecznik prasowy słupskiego szpitala.
Nowy ordynator to nie jedyna zmiana. Zastępcą janusza Antypiuka został Wojciech Kellas. Do usteckich lekarzy dołączył także doktor Tomasz Konefka.
Oddział ginekologiczno-położniczy w Ustce
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka
Mickiewicza 12 76-270 Ustka
59 814 52 20
www.szpital.slupsk.pl
o.ginekologiczny@szpital.slupsk.pl
Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza.
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II
Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Elżbieta Pągowska, tel.: 602 301 599, 598 145 220, e-mail: elust4@wp.pl
Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty potrzebne przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, grupa krwi. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Rodząca, przy przyjęciu do szpitala, podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie. Zgoda pisemna bezpośrednio przed cesarskim cięciem, łyżeczkowaniem jamy macicy, przetoczeniem krwi. Nie ma golenia, lewatywa na prośbę pacjentki.
Warunki i wyposażenie
Trakt porodowy z 4 stanowiskami podzielonymi na boksy. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, drabinki, materace.
Poród
Wenflon zakładany tylko jest jeśli sytuacja tego wymaga (w trakcie porodu lub po). Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny przez położną. Można pić ale nie można jeść. Może zostać podana kroplówka nawadniająca. W I okresie porodu personel zachęca do aktywności.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: immersja wodna, pozycje wertykalne, TENS
- farmakologiczne: gaz wziewny, leki przeciwbólowe, znieczulenie dolędźwiowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
Parcie:
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półsiedzącej, na boku. Personel, z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.
Poród z osobą towarzyszącą
Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ale może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi jest możliwe około 30 minut od narodzin.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w kontakcie „skóra do skóry” przez minimum 2 godziny, z krótka przerwa na badanie. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ojciec dziecka może przeciąć pępowinę. Badanie noworodka i ocena APGAR odbywają się po 10-30 minutach od narodzin, w kąciku noworodka w pobliżu matki. Badania dokonuje lekarz neonatolog. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. W trakcie szycia krocza dziecko może zostać zabrane na prośbę matki. Pierwsza kąpiel 4-5 godzin od narodzin.
Po porodzie
Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 20 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 1 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2-3 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 3-4 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych: utrata wagi powyżej 12 % lub na prośbę matki. W oddziale można skorzystać z porady doradcy laktacyjnego. Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem. Odwiedziny w godzinach od 11-19:30, w sali w której leży matka.
Opłaty
Nie ma opłat.