Policjanci z Komendy Miejskiej w Słupsku przygotowali kolejną akcję, podczas której będzie można oznakować swój rower. Jest to dodatkowe zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą. Procedura polega na trwałym wygrawerowaniu na rowerze dziesięcioznakowego kodu, a następnie wprowadzeniu tych danych do policyjnego systemu. Dzięki temu, łatwiej ustalić właściciela roweru w sytuacji jego odzyskania.
Jutro będzie można oznakować rower
Znakowanie odbędzie się w dwóch miejscach. W godzinach od 11.00 do 13.00 rowery będą znakowane w Galerii Słupskiej. Równolegle, w godzinach od 12.00 do 16.00 akcja będzie prowadzona w Parku Kultury i Wypoczynku na terenie SOSIR-u. Osoby zainteresowane znakowaniem powinny mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość oraz dowód zakupu roweru lub jego gwarancję. Co prawda, dowód zakupu nie jest warunkiem koniecznym, ale bez niego procedura potrwa nieco dłużej.
Kompendium
Znakowanie roweru
Znakowanie roweru to naniesienie dodatkowego numeru seryjnego na ramę oraz wprowadzenie informacji o właścicielu do bazy danych. Znakowanie najczęściej odbywa się przez wygrawerowanie, choć ponoć można się spotkać z oznaczaniem roweru za pomocą pisaka, którego pismo widać w świetle ultrafioletowym. Niestety nie zdaje to egzaminu, ponieważ pierwszy deszcz lub kałuża może zmyć takie oznaczenie. To samo dzieje się z naklejkami – prędzej czy później wycierają się. Zresztą naklejkę można usunąć samemu w łatwy sposób.
Czy oznakowanie roweru cokolwiek daje? Praktycznie daje drobny cień szansy, że gdy policja zatrzyma złodzieja – rower wróci do nas. Stanie się tak właściwie tylko w przypadku rozbicia złodziejskiej dziupli.
Zdecydowanym minusem jest brak ogólnopolskiej bazy danych rowerów. W tej chwili rowery znakuje policja i straż miejska w różnych częściach Polski i niestety każdy sobie rzepkę skrobie – w przypadku odnalezienia roweru na drugim krańcu Polski, policja musi najpierw dotrzeć do jednostki, która oznakowała rower, a nie zawsze jest to możliwe.
Niektórzy zwracają również uwagę na możliwość uszkodzenia ramy podczas grawerowania lub późniejszych problemach np. z gwarancją, w niektórych przypadkach może być to prawda.