Warszawski festiwal HumanDOC– pierwsze tego typu wydarzenie kulturalno-edukacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej pokazującej światowej klasy filmów dokumentalnych w przyszłym tygodniu będzie w Słupsku.
HumanDOC
W czasie słupskiej odsłony festiwalu będzie można obejrzeć grupę filmów uhonorowanych nagrodami na festiwalach takich jak: Sundance Film Festival (USA), Leipzig Film Festival (Niemcy), czy Panafrican Film Festival. HumanDoc prezentuje kino przedstawiającego rzeczywistość, życie codzienne i sytuację społeczną w krajach rozwijających się, tak zwanych krajach Globalnego Południa, a także pomoc niesioną tym społeczeństwom. Pokaz kina globalnego rozwoju ma pomóc zrozumieć polskim widzom sytuację w krajach ubogich, uwrażliwić ich na potrzeby mieszkańców tych krajów, zwiększyć świadomość i pokazać, jak sprawy światowe wpływają na życie codzienne ludzi. Międzynarodowy Festiwal Globalny Rozwój w Kinie odpowiada na potrzeby nowoczesnych Polaków, w szczególności młodych ludzi i studentów zainteresowanych szeroko pojętą tematyką społeczną, sprawami międzynarodowymi i problematyką globalną. Wstęp na wszystkie festiwalowe projekcje jest bezpłatny.
7 grudnia /poniedziałek/, godzina 18.00
DUCHY WIELKIEJ MACHINY
The Ghosts In Our Machine
Kanada 2013, 93 min.
reżyseria: Liz Marshall
Film pokazuje życie zwierząt uratowanych przed machiną świata współczesnego. Poprzez serce i obiektyw fotografka Jo-Anne McArthur przedstawia publiczności kwestię ochrony praw zwierząt. Poczynając od tajnego śledztwa, a kończąc na udanych akcjach ratunkowych w Ameryce Północnej i w Europie. Każdy fotograf i historia przez nich opowiadana stają się oknem na globalny przemysł związany ze zwierzętami: jedzenie, moda, rozrywka i badania. W „Duchach wielkiej machiny” McArthur przybliża tematy, których większość ludzkości stara się unikać.
7 grudnia /poniedziałek/, godzina 20.00
KANTHARI, U ŹRÓDEŁ ZMIAN
Kanthari, Change from Within
Kenia, Uganda, Indie, Chiny 2015, 52 min.
reżyseria: Marijn Poels
Film dokumentalny o nominowanej do Pokojowej Nagrody Nobla, niewidomej Sabriye Tenberken, jej partnerze i ich podróży przez Kenię i Ugandę, w ślad za absolwentami kursu dla liderów przemian społecznych â osób, które przekształciły swoje dramaty życiowe w innowacyjne metody aktywizacji środowisk społecznie wykluczonych. Surowy, obserwacyjny styl kinematografii. Historie osób o wielkiej sile woli, pochodzących z grup na rzecz, których działają. Film przedstawia alternatywę wobec dotychczasowych modeli pomocy rozwojowej i aktywizacji środowisk społecznie wykluczonych. Inspiruje do działania.
8 grudnia /wtorek/, godzina 18.00
KIEDY WALCZĄ SŁONIE
When Elephants Fight
USA, Bermudy, Kongo, Rwanda, Kanada 2015, 90 min.
reżyseria: Michael Ramsdell
W Demokratycznej Republice Konga znajdują się jedne z najbogatszych złóż coraz bardziej pożądanych przez zachodnich konsumentów elektroniki minerałów â m.in. miedzi i koltanu. Zamiast poprawiać jakość życia najbiedniejszej nacji na ziemi, miliardy dolarów trafiają do międzynarodowych korporacji, skorumpowanych polityków i lokalnych bojówek. Eksploatacja tych minerałów napędza wojnę, która od 1996 roku pochłonęła pięć milionów istnień. Może kiedyś konflikt ten będzie znany jako największa zbrodnia przeciwko ludzkości we współczesnej historii. Czy możemy go zatrzymać?
9 grudnia /środa/, godzina 18.00
POWIEDZ WIOŚNIE, BY NIE PRZYCHODZIŁA W TYM ROKU
Tell Spring Not To Come This Year
Wielka Brytania, Afganistan 2015, 84 min.
reżyseria: Saeed Taji Farouky, Michael McEvoy
Film pokazuje życie jednostki wojskowej Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) w pierwszym roku ich rozlokowania w Helmand bez wsparcia NATO. Jest to intymna historia o ludzkiej stronie wojny, opowiedziana z nieznanej dotąd perspektywy, która tłumaczy osobiste walki, motywacje i pragnienia grupy ludzi znajdujących się na linii frontu. Bez żołnierza NATO w zasięgu wzroku i bez narracji innej niż ich własna, to jest wojna w Afganistanie, widziana oczami Afgańczyków, którzy nią żyją.