Akademia Pomorska w Słupsku po raz kolejny przyłącza się do akcji Fundacji DKMS Polska mającej na celu rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego. Najbliższa rejestracja dawców 9 i 10 grudnia.
W Akademii Pomorskiej w Słupsku akcja odbędzie się w dniach: 9 i 10 grudnia br. w godz. 14:00-18:00 w Domu Studenta przy nr 4 przy ul. Arciszewskiego 22. W środę, 9 grudnia o godz. 17:00 w sali telewizyjnej odbędzie się prezentacja przedstawiająca najważniejsze informacje o dawstwie szpiku kostnego. O swoich doświadczeniach związanych z oddaniem szpiku opowie również 19-latka z Lęborka, która oddała komórki macierzyste w lutym tego roku swojemu genetycznemu bliźniakowi – 49-letniej Niemce.
DKMS
– Począwszy od 2012 r. dwa razy w roku we współpracy z Fundacją DKMS Polska społeczność akademicka jednoczy się w walce z rakiem krwi. W najbliższych dniach grudnia setki studentów w prawie wszystkich uczelniach wyższych w Polsce podejmą się rejestracji osób, które zechcą wpisać się do bazy dawców szpiku kostnego – mówi Katarzyna Mudryk-Praszczak z Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Akcja skierowana jest nie tylko do społeczności akademickiej, ale wszystkich Słupszczan, którzy świadomie chcą pomóc osobom chorym na raka krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, dlatego organizatorzy w najbliższych dniach zapraszają wszystkich chętnych do świadomej rejestracji.
Dawcą może zostać każdy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży min. 50 kg., nie mający nadwagi. Aby zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS należy wypełnić odpowiednią ankietę dot. stanu zdrowia, następnie pobrać za pomocą specjalnych pałeczek wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka, której specjalistyczna analiza pozwoli określić antygeny cech zgodności tkankowej z potencjalnym biorcą.
Przy rejestracji wymagany jest dokument tożsamości z nr PESEL.
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 900 tysięcy potencjalnych dawców we wszystkich bazach, z czego 772 tys. to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS. Szacuje się, że Polska ma potencjał na zarejestrowanie miliona potencjalnych dawców. Tylko 5% zarejestrowanych potencjalnych dawców oddaje komórki do przeszczepienia w przeciągu 10 lat od rejestracji (źródło Fundacja DKMS, październik 2015 r.)
80% wszystkich pobrań od dawców polega na pobraniu krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, pozostałe 20% to pobrania szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (szpik regeneruje się w organizmie dawcy do 2 tygodni po pobraniu). Każdy Dawca w trakcie całej procedury jest ubezpieczony (150 000 Euro), nie ponosi też żadnych kosztów w związku z procedurą pobrania.