Golf na zachodzie, Audi na wschodzie. Jakie auta najczęściej rejestrują Polacy?

Opel Astra, VW Passat, Audi A4 i VW Golf to cztery najczęściej rejestrowane modele samochodów. Regularność w ich wyborze wśród Polaków można zaobserwować na mapie kraju. Da się też na niej zauważyć różnicę w średnich cenach OC dla regionalnych stolic.

Jakie auta najczęściej rejestrują Polacy?

Największą popularnością w zachodniej części Polski cieszył się VW Golf, a dokładnie na Dolnym Śląsku, Pomorzu, w Wielkopolsce i w województwie lubuskim. Opel Astra zdominował Centralną Polskę, szczególnie województwa: mazowieckie, łódzkie, kujawsko – pomorskie, śląskie i małopolskie. Lubelszczyzna, Podlasie i Podkarpacie oraz województwo świętokrzyskie należały do Audi A4 i tylko VW Passat znalazł się na dwóch biegunach kraju – na Opolszczyźnie oraz Warmii i Mazurach. Regularność w wyborze mieszkańców województw, można zobaczyć na mapie Polski:

Najczęściej ubezpieczane w Polsce
Najczęściej ubezpieczane w Polsce

Niższe stawki za OC dla wschodniej części kraju sprawiają, że ubezpieczenie Audi A4 jest akceptowalnym obciążeniem dla domowego budżetu – mimo mocnego silnika o dużej pojemności pod maską auta. Podobnie jest w województwach opolskim i warmińsko-mazurskim, gdzie najczęściej ubezpieczano Volkswageny Passaty. W centrum i na południu Polski kierowcy uważniej przyglądają się kosztom utrzymania pojazdów, wybierając modele
z mniejszymi silnikami – np. Opla Astrę. Podobnie wygląda sytuacja w zachodniej części kraju, tam popularny jest Golf – komentuje Łukasz Szewczyk z magazynu “Motor”.

Poniżej prezentujemy pozostałe dwa najpopularniejsze modele w regionach:

 województwa 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
dolnośląskie VW Golf Audi A4 Opel Astra
kujawsko – pomorskie Opel Astra VW Golf Audi A4
lubelskie Audi A4 VW Passat Opel Astra
lubuskie VW Golf Ford Focus Audi A4
łódzkie Opel Astra VW Golf Audi A4
małopolskie Opel Astra VW Golf Audi A4
mazowieckie Opel Astra VW Passat Ford Focus
opolskie VW Passat Audi A4 Opel Astra
podkarpackie Audi A4 Opel Astra VW Golf
podlaskie Audi A4 VW Passat Opel Astra
pomorskie VW Golf Audi A4 Opel Astra
śląskie Opel Astra VW Golf Audi A4
świętokrzyskie Audi A4 Opel Astra VW Golf
Warmińsko – mazurskie VW Passat Audi A4 Opel Astra
wielkopolskie VW Golf Opel Astra Ford Focus
zachodniopomorskie VW Golf Opel Astra Ford Focus

Różne miasta, różna cena

Mieszkańcy różnych miast wojewódzkich inaczej zapłacą za ubezpieczenie tego samego modelu samochodu. Najwięcej za OC płacili mieszkańcy Wrocławia, średnio 935 zł. Na drugim miejscu był Gdańsk (890 zł) i na trzecim Warszawa (872 zł). Najmniej zaś zapłacili rzeszowianie (608 zł), opolanie (633 zł) i kielczanie (644 zł). Różnica w średniej składce OC pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem wyniosła aż 53,8%. W tych samych miastach widać również największe odchylenia od średniej krajowej w III kwartale, która wyniosła 686 zł.
W stolicy Dolnego Śląska wyniosło one aż 36,3%, zaś w Rzeszowie -11,4%.

Ceny OC w miastach wojewódzkich
Ceny OC w miastach wojewódzkich

Najtańsze i najdroższe modele

Podczas wyceny składki towarzystwa biorą pod uwagę nie tylko dane właściciela samochodu, jego miejsce zamieszkania, ale również specyfikę samego pojazdu. Właściciel pojazdu, względem którego zostanie określone najmniejsze ryzyko wystąpienia kolizji, może zapłacić bardzo niską składkę za ubezpieczenie – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik
ds. Rozwoju Sprzedaży Rankomat. – w III kwartale 2019 r., za pośrednictwem naszej porównywarki, tanie OC znaleźli zarówno właściciele tzw. oldtimerów, jak i najnowszych modeli samochodów.

Biorąc pod uwagę czynniki wpływające na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, najtańsze wyniosło 142 zł za Trabanta P601 (średnio 379 zł). Analizując auta wyprodukowane po 1999 r., najtańszy okazał się Smart za 250 zł (średnio 503 zł). Zaś wśród pojazdów wyprodukowanych po 2009 roku najtańszy był Nissan Note za 350 zł (średnio
479 zł).

Najtańsze do ubezpieczenia modele
Najtańsze do ubezpieczenia modele