Wybitni Pianiści po raz kolejny przyjadą do Słupska

5 września rozpocznie się kolejny Festiwal Pianistyki Polskiej organizowany przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Będzie to 49. odsłona ogólnopolskiej imprezy, podczas której swoje umiejętności prezentują wirtuozi fortepianu.

Wybitni Pianiści po raz kolejny przyjadą do Słupska

Organizatorzy, jak co roku, przygotowali wiele atrakcji. Imprezę zainaugurują dwa koncerty symfoniczne: Szymon Nehring zaprezentuje I Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina, a Paweł Wakarecy III Koncert fortepianowy c-moll op.37 Ludwiga van Beethovena. W niedzielę odbędzie się recital fortepianowy Macieja Grzybowskiego. Od poniedziałku do czwartku, tradycyjnie, w Zamku Książąt Pomorskich odbywać się będą koncerty w ramach Estrady Młodych. Festiwal zakończy się w piątek 11 września wyjątkowymi koncertami. Między innymi Bartosz Kowalski zaprezentuje „Prismę” na fortepian i orkiestrę kameralną, będzie to prawykonanie utworu zamówionego przez FPP w Słupsku. W trakcie koncertu finałowego oraz inauguracyjnego artystą będzie towarzyszyć orkiestra pod batutą Bohdana Jarmołowicza.

Bilety i karnety na festiwalowe koncerty można już kupić w kasie Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica.

Festiwal Pianistyki Polskiej

Festiwal Pianistyki Polskiej jest największą imprezą o charakterze ogólnopolskim organizowaną przez Słupskie Towarzystwo Społ­eczno-Kulturalne. Pomysłodawcą Festiwalu był Andrzej Cwojdziński, który zaproponował władzom słupskim zorganizowanie go w Słupsku. Pierwszy festiwal odbył się w dniach się od 7 – 17 września 1967 r. FPP – to jedyna tego rodzaju impreza muzyczna w Polsce, gdzie swój kunszt wykonawczy prezentują najwybitniejsi polscy pianiści z kraju i z zagranicy.

Od 1974 roku głównemu nurtowi Festiwalu towarzyszy tzw. „Estrada Młodych”, na której młodzi, szczególnie utalentowani pianiści „zabiegają” o tytuł laureata. Ich występy ocenia Zespół Opiniujący złożony z wybitnych autorytetów muzycznych: krytyków, muzykologów, profesorów Akademii Muzycznych. Komisja – oprócz tytułu LAUREATA – przyznaje tzw. „pomoce naukowe” w formie nagrań radiowych, recitali i koncertów.

Od roku 1975 występują na festiwalowej estradzie reprezentanci ekipy narodowej kolejnych Konkursów im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

FPP ma ugruntowaną renomę na muzycznej mapie Polski. Od pierwszej edycji (1967) patronat honorowy sprawuje Minister Kultury.

W popularyzacji imprezy, a także naszego Grodu nad Słupią ogromne zasługi miał JERZY WALDORFF. Od I do XX FPP wygłaszał prelekcje, a później utrwalał w mediach wysoką pozycję tej imprezy, oraz Słupska – jako ważnego ośrodka kultury w kraju. W uznaniu Jego zasług otrzymał tytuł HONOROWEGO OBYWATELA MIASTA SŁUPSKA, a popiersie Jerzego Waldorffa (dłuta Mieczysława Weltera) umieszczone jest w holu budynku Polskiej Filharmonii Słupsku.

Organizator Festiwalu Pianistyki Polskiej:
Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, ul. Jaracza 6, 76-200 Słupsk, tel./fax (+48 59) 842 64 87;
e-mail: stsk@neostrada.pl

http://www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl/page,166,Festiwal_Pianistyki_Polskiej