„Witkacy pod strzechy” obchodzi osiemnastkę. Znamy program najbardziej oryginalnego festiwalu w Słupsku

30
UDOSTĘPNIJ

Już 17 września rusza 18. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy”. Ten niezwykły festiwal, podczas którego prezentowane są bardzo różnorodne odmiany recepcji twórczości Witkacego, potrwa do soboty 19 września. W Teatrze Rondo oraz kilku innych lokalizacjach zobaczyć można będzie twórczość teatralną, plastyczną, filmową, happeningi, performansy i wiele, wiele innych.

„Witkacy pod strzechy” obchodzi osiemnastkę.

Wstęp na wszystkie atrakcje festiwalowe jest bezpłatny. Na imprezy towarzyszące wymagany jest odbiór bezpłatnych wejściówek.
Program
17 września (czwartek)
9:00 – 12:00 próby prezentacji konkursowych /Teatr Rondo
11:30 – 12:00 prezentacja konkursowa – odsłonięcie portretu Gustawa Nowotnego „Nowotny wraca do Zakopanego” Piotr Kuba Nowotny (Słupsk) /gabinet Prezydenta Roberta Biedronia
13:00 uroczysta inauguracja konkursu. Zwiedzanie wystawy czasowej prac Witkacego wraz z  Beatą Zgodzińską, kustoszem kolekcji Witkacego – ekspozycja stała „Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy (1885-1939). Twórczość plastyczna.” /Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
14:00 – 18:30 prezentacje konkursowe /Teatr Rondo ul. Niedziałkowskiego 5
happening, prezentacja, wykład, kazanie „Kościół Tajemnicy Istnienia pw. Św. Witkacego” Janusz Janiszewski (Gryfino)
filmowe ilustracje „Odpryski czystej formy” i „Niedokonany” Jakub Gryzowski (Wrocław)
performance „C2H5-NH-CO-CH2-CH2-CH-(NH2)-COOH Polskim Busem przez świat” Gaymanda z Dallas vel Iwo Bochat (Słupsk)
wywiedzione ze słowa „Do przyjaciół gówniarzy” Marek Wolski (Mogilno)
recytacja „Pyknicka filozofia” wg „Szewców” Jan Toruniak (Słupsk)
recytacja/monodram „Pożegnanie jesieni” Magdalena Janik (Skarżysko-Kamienna)
spektakl „W absurdu oparach” Teatr 3.5 (Dzierzgoń) / ul. Nowobramska
19:00 prezentacja prac plastycznych /galeria i sala prób Teatru Rondo
interpretacja portretu Jana Leszczyńskiego oraz Włodzimierza Nawrockiego „Bibułowe wariacje” Anna Błachowicz i Daniel Balawander – uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej – Diament przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Słupsku (Słupsk)
komiksowe wariacje „Karaluchy, Biedny Chłopiec, Odważna Księżniczka i menażeria w komiksie” Marcin Szczepanik i Reszta – uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej – Diament (Słupsk)
słowiańskie bóstwo plemienne rodu Witkiewiczów „Kacywit” Leszek Ampulski i Daniel Balawander – uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej – Diament (Słupsk)
obrazoinstalacja „Witkacrix” Tomasz Popławski (Słupsk)
autoportrety „Witkacy – poruszony autoportret” Szymon Ratajczyk (Kalisz)
„Mobilne studio portretu wielokrotnego” Cztery Oblicza Waldemar Michorzewski i Witold Leśniewski (Słupsk)
Instalacja „Śmierć Witkacego” Marta Pacyno (Słupsk)
21:00 spektakl „Wariat i Zakonnica” Sopocki Teatr Tańca /Teatr Rondo ul. Niedziałkowskiego 5 (obowiązują wejściówki)
reżyseria, choreografia: Jacek Krawczyk, Izabela Sokołowska, taniec: Dorota Zielińska, Jacek Krawczyk, scenariusz na podstawie dramatu Witkacego: Joanna Czajkowska
22:00 metafizyczne odprężenie /Domówka Social Club ul. Tuwima 17

18 września (piątek)
9:00 – 12:00 próby prezentacji konkursowych /Teatr Rondo
14:00 – 16:30 prezentacje konkursowe
wernisaż pleneru rzeźbiarskiego „Zakopane rzeźbi w Słupsku” Piotr Kuba Nowotny (Słupsk/Zakopane) / ul. Nowobramska przy tramwaju
spektakl „Vitcatius” Teatr „U Przyjaciół” (Poznań) / Teatr Rondo
animacja komputerowa „Potwory Witkacego” Klaudiusz Wesołowski (Warszawa)
film „Usłysz, zobacz i dotknij Witkacego” Tomasz Giczewski (Słupsk)
17:00 – 17:30 pokaz filmu „Witkacy i Malinowski: pokaz kinematograficzny w 23 scenach” Australia 2015, 30 min, reżyseria: John Gillies /Kino Rejs MCK ul. 3 Maja 22 (obowiązują wejściówki)
18:00 – 22:15 Prezentacje konkursowe /Teatr Rondo
spektakl „Matka” Teatr Baza (Warszawa)
recytacja/monodram Patryk Pawelec (Zamość)
etiuda performatywna „Kochana Nineczko…” Agnieszka Michalik, Mikołaj Prynkiewicz (Słupsk/Bytom)
spektakl „Hipergenitalia w kolorze rakowym Witkacego” Stowarzyszenie Teatralno-Edukacyjne „Korkoro” (Gdańsk)
22:00 metafizyczny koncert /Domówka Social Club ul. Tuwima 17.

19 września (sobota) /Teatr Rondo ul. Niedziałkowskiego 5
12:00 warsztaty teatralne inspirowane twórczością Witkacego
15:00 spotkanie uczestników z Przemysławem Pawlakiem jurorem konkursu
17:00 spektakl „Matka” Teatr Odwrócony z Krakowa (obowiązują wejściówki)
reżyseria: Budzyk, scenografia: Maria Matylda Wojciechowska, muzyka: Enhap, charakteryzacja: Aleksandra Dąbrowska, występują: Anna Dzierża, Marzena Figiel, Aleksandra Kowalczyk, Kiril Denev
podsumowanie konkursu, odczytanie werdyktu, wręczenie nagród.

Warsztaty „Obraz i dźwięk” odbędą się w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku – zapisy oraz więcej informacji  kt@baltic-gallery.art.pl

Oceń wiadomość