Wielka gratka dla miłośników kryminałów. W Słupsku tego jeszcze nie było

W pierwszym tygodniu listopada słupska biblioteka zaserwuje wszystkim miłośnikom zagadek kryminalnych wspaniałą ucztę literacką. Czekają nas warsztaty, spotkania autorskie i wystawa.

Wielka gratka dla miłośników kryminałów

W ramach projektu „Kryminał na Krętej” od września 2015 r. odbywają się warsztaty literackie pod kierunkiem pisarza Daniela Odiji oraz warsztaty filmowe prowadzone przez dziennikarza Krzysztofa Przygodę, w których uczestniczy młodzież słupskich szkół średnich.
Przed nami jeszcze warsztaty literackie dla dzieci z Krzysztofem Koziołkiem pt. „Literacka bestia nadchodzi” oraz spotkanie z ekspertem kryminalistyki w Słupskiej Szkole Policji.

– „Wisienką” na torcie (a właściwie garścią wisienek) festiwalowego programu będą trzy spotkania autorskie z najpopularniejszymi w Polsce pisarzami książek z gatunku kryminałów: Moniką i Rafałem Chojnickimi, Markiem Krajewskim i Katarzyną Bondą – informuje Agnieszka Wardowska-Pucułek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.

Piątkowy wieczór, 6 listopada, to czas na „Morderstwo na Krętej” w wykonaniu młodzieży z V LO, czyli prezentacja książki wizualnej i filmu, będących podsumowaniem projektu.

Szczegółowy program Festiwalu Literackiego:

2 listopada 2015 r. godz. 11:00
Filia nr 3 MBP, ul Zygmunta Augusta 7
„Literacka bestia nadchodzi” – warsztat dla dzieci z Krzysztofem Koziołkiem
Krzysztof Koziołek – absolwent politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, z zawodu pisarz i dziennikarz. W 2007 r. zadebiutował powieścią sensacyjną „Droga bez powrotu”, w 2009 r. wydał kryminał skandynawski „Święta tajemnica” (nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego), w 2010 r. ukazała się powieść sensacyjno-przygodowa „Miecz zdrady”. Za tę ostatnią autor został zgłoszony do Paszportu Polityki 2010 i nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W 2011 r. Krzysztof Koziołek otrzymał Lubuską Nagrodę Literacką dla najbardziej obiecującego lubuskiego pisarza. W tym samym roku ukazały się kolejne książki: thriller „Premier musi zginąć” oraz „Trzy dni Sokoła”.

3 listopada 2015 r. godz. 17:00
Filia nr 8 MBP ul. Braci Gierymskich 1
„Fenomen i bohaterowie kryminałów skandynawskich” – spotkanie z Moniką i Rafałem Chojnackimi

dr Monika Samsel-Chojnacka – skandynawistka, teatrolog, literaturoznawca oraz trzykrotna stypendystka Instytutu Szwedzkiego. Naukowo zajmuje się badaniem twórczości Ingmara Bergmana oraz skandynawskiej literatury kryminalnej. Pracuje w Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego.
Rafał Chojnacki – copywriter, redaktor i recenzent. Od 1999 r. propaguje muzykę folkową na portalu „Folkowa.art.pl”. Wieloletni redaktor portalu „Carpe Noctem” (www.carpenoctem.pl), poświęconego literaturze grozy. Małżeństwo Chojnackich wspólnie prowadzi stronę „Deckare.pl”, poświęconą skandynawskiej powieści.

4 listopada 2015 r., godz. 17:00
MBP ul. Grodzka 3
„Z każdym dniem rozumiał coraz lepiej, że ludzie są zdolni. Zdolni do wszystkiego” – spotkanie z Markiem Krajewskim. Prowadzi Daniel Odija.

Marek Krajewski – filolog klasyczny specjalizujący się w zakresie językoznawstwa łacińskiego. Doktor nauk humanistycznych i były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2007 r. zajmuje się pisaniem książek: autor wielu kryminałów (Cykl o Eberhardzie Mocku, Cykl o Jarosławie Paterze, Cykl o Edwardzie Popielskim), za które otrzymał prestiżową nagrodę Paszport Polityki.

5 listopada 2015 r. godz. 17:00
MBP ul. Grodzka 3
„Sensacyjny wieczór z książką” – spotkanie z Katarzyną Bondą. Prowadzi Daniel Odija.

Katarzyna Bonda – autorka bestsellerowych powieści kryminalnych. Do polskiego kryminału wprowadziła postać profilera: trylogia o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka), w 2014 r. zapoczątkowała „tetralogię żywiołów” o profilerce Saszy Załuskiej (Pochłaniacz – POWIETRZE, Okularnik – ZIEMIA, w przygotowaniu: Lampiony – OGIEŃ, Czerwony Pająk – WODA). Autorka książek dokumentalnych „Zbrodnia niedoskonała” i „Polskie morderczynie”. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i scenariopisarstwo na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera.

6 listopada 2015 r. g. 17:00
MBP, ul. Grodzka 3
„Morderstwo na Krętej” – premiera książki wizualnej i filmu kryminalnego.

Książka i film zostały przygotowane przez uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku pod kierunkiem pisarza i bibliotekarza Daniela Odiji i słupskiego dziennikarza Krzysztofa Przygody. W tym celu młodzież wzięła udział w odpowiednich warsztatach: literackim i filmowym. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane efekty ich kilkumiesięcznej pracy nad projektem „Kryminał na Krętej”.