Spędź upojną noc z książką

W sobotę 30 maja biblioteki publiczne i szkolne w całej Polsce zapraszają na Noc Bibliotek – wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Interesujący program przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku.

Spędź upojną noc z książką

Atrakcje przygotowane na wieczór w sobotę 30 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Grodzkiej.
wypożyczalnia (parter) od 18.00 Noce i dnie z Marią Dąbrowską – maraton czytania

Czytać będziemy fragmenty powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Jest to najbardziej znany utwór patronki słupskiej biblioteki. Saga dwóch pokoleń rodziny Niechciców rozgrywa się na tle Polski pod zaborami z przeł. XIX i XX w. W 1975 r. Jerzy Antczak nakręcił dwuczęściowy pełnometrażowy film, a w 1977 r. także serial telewizyjny o takim samym tytule (premiera 26 lutego 1978).

Pomimo późnej pory będzie można zapisać się do biblioteki i wypożyczyć coś do czytania.

czytelnia (I piętro)
18.30 Sekret Eleonory – film animowany (wiek: 6 – 106)
Film „Sekret Eleonory”, w reżyserii Dominique Monfery, to historia Nathaniela i wyjątkowej biblioteki, w której mieszkają postacie z bajek. To film o odwadze, pokonywaniu trudności i wierze we własne siły, piękna animacja, która opowiada o magii płynącej z baśni i bajek i w ciekawy sposób zachęca, by czytać książki. Film przeznaczony jest dla widzów od lat 6.

Dostęp do filmu i jego bezpłatną projekcję umożliwiło nam Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

20.00 Baśnie tysiąca i jednej nocy – teatr kamishibai (I piętro)
Kamishibai wywodzi się z Japonii, jest to „teatr obrazkowy”, zwany również „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie, opowiadania składające się z kilkunastu pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie, które są wsuwane do małego drewnianego parawanu zwanego butai (jap. scena). Ta forma opowiadania powstała w XII wieku w świątyniach buddyjskich, tamtejsi mnisi używali jej przy snuciu moralizatorskich opowieści, aby dzięki temu dotrzeć do, w dużej mierze, niepiśmiennej publiczności. W krainę „Baśni tysiąca i jednej nocy” zabierze nas najsłynniejsza pomorska bajarka Anna Szranc, która pod pseudonimem Bajoczka oczarowuje publiczność swoimi opowieściami.

Do Miejsca Animacji Kultury (pawilon) zapraszamy od 18.00. Tu też przygotowaliśmy ciekawe propozycje:

MAKe a game – salon gier planszowych
Gry planszowe przeżywają w ostatnim czasie prawdziwy renesans. Jest to zjawisko trudne do zdefiniowania w dobie komputerów, tabletów i nowych technologii. Gry, których postawą jest papier, kości, karton święcą prawdziwe sukcesy, także w Słupsku. W „Noc Bibliotek” otwieramy salon gier planszowych „MAKe a game”. Przyjdź i zagraj z przyjaciółmi w planszówki, które podbiły cały świat. Wśród naszych propozycji znajdują się takie hity jak: Osadnicy, Carcassonne, Wsiąść do pociągu, Dixit, Pentago i wiele innych. Proponujemy głównie gry strategiczne, ekonomiczne i przygodowe, ale dla zwolenników klasyki udostępniamy też warcaby i szachy. Zachęcamy do przyjścia z własnymi grami. Gospodarzem wieczoru będzie Daniel Odija, który w przystępny sposób wyjaśni reguły i instrukcje. Do salonu gier zapraszamy osoby powyżej 10-tego roku życia.

Czytamy wyobraźnią – warsztaty z tworzenia książki dotykowej dla dzieci
Dla dzieci niewidomych i słabowidzących zwykła książka to tylko rozkładany papierowy sześcian z wierzchu gładki, a w środku odrobinę szorstki. Historia opowiedziana na kartach takiej książki jest dla nich niewidzialna. Aby pomóc im wyobrazić sobie świat, wymyślono książkę dotykową.
Wypukłe ilustracje wykonane z materiałów o różnej fakturze pomagają dzieciom z dysfunkcją wzroku rozwijać zmysł dotyku, który musi zastąpić im wzrok podczas czytania. W „Noc Bibliotek” opowiemy czym jest książka dotykowa, jak ją prawidłowo zaprojektować i wykonać, komu może ona być potrzebna i dlaczego.

Focus na książkę – zdjęcie z książką w profesjonalnym atelier fotograficznym
Po raz kolejny w słupskiej bibliotece otwieramy profesjonalne studio fotograficzne. Tym razem tematem przewodnim będzie „książka”. Zachęcamy, by przyjść do biblioteki ze swoją ulubioną książką i zrobić sobie z nią zdjęcie portretowe. Jeśli jest w twoim życiu książka, która jest ci szczególnie bliska, wywarła silne emocje, rozśmieszyła cię lub po prostu dobrze ją kojarzysz – pokaż nam ją! Może zachęcisz w ten sposób innych do jej przeczytania. Zróbcie sobie razem fotkę do rodzinnego albumu!

Od 21.00 zapraszamy przed bibliotekę na plenerowe projekcje ph. Światła na murze.

Ponadto:
Horror literacki – wystawa literatury grozy (wypożyczalnia)
Książka za grosik – kiermasz książek nowych i przechodzonych (czytelnia).

Przyjdź w przebraniu, przynieś ze sobą ulubioną książkę
– zrobimy Wam profesjonalne zdjęcia!

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Nocy towarzyszy akcja „Przynieś książkę do biblioteki”. Zachęcamy naszych czytelników, aby przekazali bibliotece przeczytane pozycje ze swoich zbiorów.