Słupska „Tęcza” zaskakuje. Zagrają sztukę dla dorosłych

W Teatrze Lalki „Tęcza” powstaje nowy spektakl. „Gaja” – według scenariusza Krzysztofa Raua – to przedstawienie dla młodzieży i dorosłych.

Tęcza

W Tęczy reżyseruje je Anna Rau, aktorka słupskiego teatru, wnuczka profesora.

Teatr 3/4 Zusno, dla którego Gaja powstała w 1996 roku, zakończył już swoją działalność, ale niektóre z jego spektakli wciąż krążą po polskich scenach.

Chcielibyśmy, by „Gaja”- spektakl wyjątkowy – dwadzieścia lat od jego powstania, zainicjował scenę dla dorosłego widza w słupskiej „Tęczy”.

Warto go przypomnieć – to jedno z ważniejszych przedstawień w historii polskiego teatru formy.

Premiera 10. lutego 2017 r. godz. 18.00, kolejny spektakl w sobotę 11. lutego 2017 r. godz. 18.00.

GAJA

„Gaja” to niemalże pantomimiczna opowieść o odwiecznym w przyrodzie cyklu narodzin, umierania i odradzania się życia.

Tak powstał ten spektakl ­ swoista historia ziemi i ludzkości, początkiem sięgająca  stworzenia świata, zamykająca się apokalipsą i proroczą wizją odrodzenia po apokalipsie.

Tworzywem plastycznym spektaklu były modelowane, przekształcane tkaniny, na oczach widza powstawały obiekty i  postacie po to, by rozpaść się zaraz na nowe elementy. 

O spektaklu tym napisała niegdyś Aleksandra Rembowska w czasopiśmie TEATR:
„To nie przypadek, że niektóre motywy uparcie powracają. Na przykład wątek życia i śmierci. (…) W  centrum zainteresowania zawsze pozostaje człowiek, rozpięty między dobrem i złem, postawiony przed koniecznością wyboru. (…) Gaja. Z ziemi powstaje człowiek. Ale tylko na krótko poddaje się otaczającym  go przyjaznym siłom przyrody. Sens egzystencji polega na nieustannej walce, zmaganiu, zwyciężaniu i byciu pokonanym. Intensywność trwania mierzona jest miarą przemocy i tyranii, ale też buntu i  upokorzenia. Podnieść się z upadku, żałować za grzechy, otrząsnąć się z upodlenia – oto warunek bycia  w całej pełni. W dramatycznym, coraz bardziej szalonym, brutalnym i nieznośnym, dzikim i ekstatycznym,  kontynuowanym od wieków tańcu pada pytanie o cel tego zawirowania, a może o koniec cywilizacji… Odpowiedź wydaje się boleśnie jednoznaczna. Człowiek który zdradził ziemię, który od ziemi odszedł, nie  ucieknie od uczestnictwa w jej najważniejszym misterium ­ umieranie jest cudem, jest doskonale  naturalne ­ przypomina wyśpiewywany wiersz E.E. Cummingsa. I człowiekowi przyjdzie ten fakt  zaakceptować.”

Miarą sukcesu Gai” są liczne zaproszenia na ważne światowe festiwale, między innymi Światowy Festiwal  Cervantesa w Meksyku oraz liczne nagrody na wielu innych festiwalach.

Najważniejszym wyróżnieniem  był bez wątpienia Paszport Polityki przyznany w dziedzinie teatru w roku 1997 Krzysztofowi Rauowi. 

Teatr 3/4 Zusno

Teatr 3/4 Zusno zakończył swoją działalność ­ lecz niektóre z jego spektakli wciąż krążą po różnych  teatrach w całej Polsce.

Chcielibyśmy, by ten wyjątkowy spektakl w tym wyjątkowym czasie,  dwadzieścia lat od jego powstania, zainicjował scenę dla dorosłego widza w słupskiej „Tęczy”.