Koncert – „W grocie Króla Gór i nie tylko”

Zapraszamy wszystkich chętnych do Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, już jutro tj. 25 marca, na godzinę 19:00, na niezwykły koncert, wypełniony muzyką romantyczną. Będzie można usłyszeć m.in. utwory ilustracyjne, których muzyczna opowieść zaprowadzi słuchaczy w świat baśni i fantazji.

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod batutą Przemysława Fiugajskiego zagra trzy wspaniałe kompozycje: uwerturę „Bajka” Stanisława Moniuszki, „Peer Gynt” Suita nr 1 Edvarda Griega i Koncert D – dur op. 283 na orkiestrę i flet Carla Reinecke’go. Partie solowe na flecie poprzecznym wykona – uznawany za jednego z najwybitniejszych flecistów na świecie! – Łukasz Długosz.

Koncert – „W grocie Króla Gór i nie tylko”

Program:

Stanisław Moniuszko – Uwertura „Bajka”
Carl Reinecke – Koncert D-dur op.283 na flet i orkiestrę
Edvard Grieg – „Peer Gynt” Suita nr 1

Wystąpią:

Łukasz Długosz – flet poprzeczny
Przemysław Fiugajski – dyrygent

Serdecznie zapraszamy!

Przypis z strony Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku1.
Źródło: https://www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl/repertuar/w-grocie-krola-gor-i-nie-tylko/

ŁUKASZ DŁUGOSZ

Łukasz Długosz – uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę „Flute Stories” okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta należy do tych wybitnych artystów, którzy łączą najwyższy kunszt sztuki wykonawczej z niezwykłą aktywnością skoncentrowaną na promowanie muzyki polskiej na świecie. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachiu. Studiował również w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Carnegie Hall, w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthauswe Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Sala koncertowa im.Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Robertas Servenikas, Jesus López Cobos, Igor Dronov, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Gabriel Chmura. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Koncert wykonywał m.in w Nowym Yorku, Pekinie, Doha, Berlinie, Paryżu, Londynie, Rydze, Koblenz, Helsinkach.

W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Artysta nagrał 51 albumów płytowych dla polskich i zagranicznych wytwórni płytowych, zawierających w przeważającej części muzykę polską które zostały wysoko ocenione przez krytykę europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award (Luxemburg) oraz Fryderyki. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze europejskie rozgłośnie radiowe i telewizyjne takie jak: BBC Radio, Mezzo, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Ceske Radio, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic, TVP 1, TVP 2, TVP Kultura.

Dokonał wielu światowych premier dla znanych wytwórni fonograficznych m.in:. WERGO/DEUTSCHE GRAMMOPHON, CAPRICCIO, FLEUR DE SON CLASSICS, NAXOS , BR Klassik, CPO, DUX, CD Accord.

Wielokrotnie nagradzany za wybitną działalność kulturalną. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich na świecie.

Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało w 2021 roku Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artyście za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie.

Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora sztuki.

Łukasz Długosz
Łukasz Długosz

PRZEMYSŁAW FIUGAJSKI

Przemysław Fiugajski – studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie dyrygenturę w klasie prof. Tomasza Bugaja oraz klawesyn w klasie prof. Elżbiety Stefańskiej. Dysponuje rozległym repertuarem symfonicznym i operowym ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XVIII oraz XX i XXI wieku. Występował z większością polskich orkiestr. Poprowadził wiele prawykonań, występując na międzynarodowych festiwalach: Write & Play, Aksamitna Kurtyna, Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Audio Art, Warszawska Jesień, Muzyka na szczytach, Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk. W listopadzie 2007 roku nagrał dla Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego Ładnienie Pawła Mykietyna (z Jerzym Artyszem jako solistą; płyta zawierająca to nagranie zdobyła dwie nagrody Fryderyk 2009). Jego płyta z muzyką symfoniczną Wojciecha Ziemowita Zycha nagrana z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku dla wytwórni Dux, zdobyła w 2010 roku wyróżnienie Supersonic przyznawane przez wychodzące w Luksemburgu pismo „Pizzicato”. Także dla wytwórni Dux nagrał ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą i Chórem Filharmonii Śląskiej w Katowicach utwory na płyty monograficzne kompozytorów: Michała Dobrzyńskiego (2012) i Agnieszki Stulgińskiej (2013).

Od 2003 do 2017 roku pracował jako etatowy dyrygent w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie uczestniczył w realizacjach kilkunastu oper, odnosząc wiele sukcesów i współpracując z plejadą wybitnych polskich wokalistów. Prowadził przedstawienia w Polskiej Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze Wrocławskiej oraz Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. W latach 2016-2018 był członkiem rady artystycznej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W sezonie 2017/18 kierował działającą w ramach Filharmonii Lubelskiej orkiestrą barokową Konfraternia Caper Lublinensis, osiągając z nią w krótkim czasie wysoki poziom artystyczny i prezentując lubelskim melomanom arcydzieła baroku i klasycyzmu. W październiku 2018 roku objął stanowisko kierownika muzycznego Teatru Muzycznego w Lublinie, w którym przygotował m.in. znakomicie przyjęte przez publiczność i krytykę premiery rewii Czy można w taką noc… zakochać się?, operetki Kraina uśmiechu F. Lehára oraz musicalu Hallo Szpicbródka wg filmowego scenariusza L. Starskiego.

Od obecnego sezonu artystycznego pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Gorzowskiej.

1 Przypis ma charakter informacyjny, przybliżający postać artystów

Informacja Prasowa

Fotografia przedstawia postać – Łukasza Długosza. Fotografia udostępniona do publikacji przez Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara.