Analiza – Jakie rozwiązania oferują firmy pożyczkowe w dobie kryzysu?

Nieprzewidziane zdarzenia losowe, takie jak wybuch pandemii, stawiają pożyczkodawców
 i pożyczkobiorców w bardzo trudnej sytuacji. Niektóre firmy przygotowały gotowe rozwiązania dla swoich klientów. Eksperci rankomat.pl sprawdzili, jakie są to działania i co może zrobić osoba, której płynność finansowa ucierpiała przez pandemię.

Firmy pożyczkowe w dobie kryzysu?

Koronawirus pokrzyżował plany terminowej spłaty pożyczki wielu klientom banków i firm pozabankowych. Ponieważ zasady przyznawania oraz spłat pożyczek w firmach pozabankowych różnią się od rozwiązań stosowanych w sektorach bankowych, propozycje pożyczkodawców muszą być bardziej indywidualne i dopasowane do wymagań pożyczkobiorcy. Część firm już zadeklarowała wyjście naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, w tym odroczenie czy wstrzymanie spłat pożyczki. Oto przegląd kilku rozwiązań firm pozabankowych, z których mogą skorzystać klienci tych marek.

[the_ad id=”10952″]

Na pomoc posiadaczom pożyczek ratalnych

Wonga

Firma przygotowała następujące propozycje dla posiadaczy pożyczek ratalnych w Wonga:

  • wakacje kredytowe – na okres do 1 miesiąca, aktywowane w ciągu 48 godzin po pozytywnym rozpatrzeniu prośby klienta.

Dla spłacających pożyczkę jednorazowo:

  • możliwość rozłożenia spłaty na 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów,
  • szansa na ustalenie pierwszych, niższych 3 rat podczas rozkładania płatności.

Warunkiem otrzymania wakacji kredytowych w Wonga jest brak przeterminowanych należności ze strony klienta. W niektórych przypadkach klient może być poproszony o załączenie dokumentacji potwierdzającej trudności finansowe, które mają związek z pandemią. Pożyczkobiorca może aktywować przeniesienie raty najwcześniej 14 dni przed terminem jej płatności.

[the_ad id=”10952″]

Smartney

Oto skrótowy opis programu pomocowego marki, w odpowiedzi na potrzeby klientów
z zaciągniętą pożyczką ratalną w Smartney:

  • zmniejszenie wysokości rat pożyczki,
  • odroczenie terminu spłaty raty pożyczki o 1 miesiąc,
  • zawieszenie czynności windykacyjnych (bez dodatkowych odsetek karnych za zwłokę)
w uzgodnionym terminie (do 21 dni),
  • umorzenie odsetek karnych za zwłokę od klientów, którzy spłacają raty po terminie (zgodnie z harmonogramem), gdzie opóźnienie jest skutkiem pandemii.

Głównym warunkiem otrzymania pomocy od Smartney jest brak opóźnień w spłacie pożyczki (do 29.02.2020 r.) oraz niezbite dowody na to, że trudna sytuacja finansowa klienta jest bezpośrednio powiązana z pandemią koronawirusa. Dodatkowo na decyzje pomocowe ze strony Smartney wpływają dawna, obecna sytuacja finansowa oraz rokowania dotyczącej przyszłej sytuacji klienta. Firma zobowiązuje się, że do każdej sytuacji odniesie się indywidualnie.

[the_ad id=”10952″]

Provident

Firma Provident dla swoich klientów przygotowała następujące rozwiązania:

  • okresowa przerwa w spłacie – firma odracza termin spłaty do 4 rat tygodniowych lub 1 raty miesięcznej,
  • rozłożenie rat pożyczki – to rozwiązanie dla klientów, którzy wciąż borykają się ze spłatą długu (nawet jeśli już wykorzystali wszystkie okresowe przerwy w spłacie),
  • brak odsetek karnych – dla klienta, który spłaca dług w gotówce i opóźni się w spłacie należytej raty w okresie trwania umowy (oczywiście, przy wcześniejszym zgłoszeniu sytuacji).

Część z rozwiązań Provident Polska była już możliwa do realizacji przed wybuchem pandemii. W sprawie programu pomocowego firmy najlepiej kontaktować się bezpośrednio z jej siedzibą, gdzie sytuacja klienta zostanie rozpatrzona indywidualnie.

[the_ad id=”10952″]

Na pomoc posiadaczom chwilówek

Miloan

Firma wychodzi z następującymi rozwiązaniami dla posiadaczy niespłaconych chwilówek w Miloan:

  • obniżenie odsetek i prowizji przy spłacie chwilówki,
  • obniżenie odsetek za nieterminową spłatę pożyczki.

Każda sytuacja jest analizowana indywidualnie i w zależności od klienta dobierane są odpowiednie rozwiązania.

[the_ad id=”10952″]

TaniKredyt

Firma proponuje klientom poszkodowanym finansowo na skutek pandemii:

  • przedłużenie terminu spłaty pożyczki – na maksymalnie 30 dni.

Opłaty z tytułu prowizji i odsetek zostały dostosowane do założeń specustawy Tarczy Antykryzysowej 2.0.

[the_ad id=”10952″]

HapiPożyczki

Po indywidualnym przeanalizowaniu sytuacji pożyczkobiorcy firma proponuje:

  • zawieszenie spłat rat pożyczki na okres jednego miesiąca (z możliwością przedłużenia „wakacji” w spłacie zobowiązań po zakończeniu tego okresu).

HapiPożyczka zaznacza, że jest to praktyka stosowana od dawna i dobrze się sprawdza dla klientów w trudniej sytuacji finansowej.

[the_ad id=”10952″]

Vivus

Jak przeczytamy na głównej stronie firmy, Vivus dla klientów dotkniętych finansowo pandemią koronawirusa, proponuje:

  • odroczenie spłaty kapitału pożyczki

Uprawnieni do skorzystania z oferty są jedynie Ci klienci, który przedstawią dowody na to, że ich sytuacja wynika bezpośrednio ze skutków pandemii.

[the_ad id=”10952″]

Podsumowanie

Rządowa specustawa Tarcza Antykryzysowa 2.0. wymusiła na firmach pozabankowych obniżenie kosztów pozaodsetkowych i tym samym zmianę warunków przyznawania pożyczek ratalnych i chwilówek oraz egzekwowania ich spłaty, wyjaśnia Jerzy Małysz, ekspert Rankomat:
Zgodnie z przyjętą 31 marca 2020 r. ustawą tarczy antykryzysowej koszty pozaodsetkowe dla pożyczek do 30 dni nie będą mogły przekroczyć 5%, a dla pożyczek ratalnych czy kredytów na dłuższy okres mogą osiągnąć maksymalnie 21%. Tak stanowcze obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych może oznaczać koniec dla wielu firm pozabankowych. To wielki cios dla jedynej, legalnej konkurencji wobec banków, czy SKOK-ów. Mimo tych utrudnień część pożyczkodawców dostosowuje swoje wymagania, nie tylko względem wymagań rządowych, ale również przychylnie spogląda na klientów, którzy przez koronawirusa stracili główne źródło dochodów i teraz nie chcą popaść w długi z zaciągniętą pożyczką. – tłumaczy.

Ostateczną decyzję związaną z przyznaniem pomocy zawsze podejmuje konkretna firma pozabankowa. Część z nich wciąż pracuje nad gotowymi rozwiązaniami, dla klientów dotkniętych problemem utraty płynności finansowej w wyniku kryzysu gospodarczego i światowej pandemii. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z siedzibą firmy pozabankowej w celu uzgodnienia możliwości ewentualnego odroczenia bądź wstrzymania spłaty pożyczki.